تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


تنش زدايي در مديريت عنوان

بهروز فولادگر

نويسنده
1384/05/03 تاريخ

تاثير ارتباطات در مديريت و در جهت برقراري رابطه مؤثر و كاهش تنش‌ها در محيط كاري

خلاصه

روزنامه همشهري

مرجع

      
1 2 3 4

تنش‌زدايي در مديريت

در بحث تنش زدايي در مديريت اموري چون ارتباطات انساني، عوامل مؤثر بر ارتباطات، گروه هايي غيررسمي و رسمي، راه هاي بهبود ارتباطات در رفع موانع ارتباطي و مدنظر داشتن مراودات انساني در سازمان مطرح است. بيشتر وقت مديران به ارتباط رودررو يا تلفني با زيردستان، همكاران يا مشتريان مي گذرد و گاهاً در زماني كه مديران تنها هستند ممكن است به واسطه ارتباطات ذهني با مسائل حاد روز خلوت آنها به يك محيط كاري تبديل شود.

ارتباطات براي مديريت و در جهت برقراري رابطه مؤثر و كاهش تنش ها در محيط كاري به دلايل زير مهم است:

الف: ارتباط فرايندي است كه وظايف برنامه ريزي، سازماندهي، هدايت، رهبري و كنترل توسط آن انجام مي گردد، پس ايجاد ارتباطات سالم و مؤثر تنش هاي موجود در مسير انجام اين وظايف را از بين مي برد يا لااقل كاهش مي دهد.

ب: ارتباط فعاليتي است كه مديران جهت هماهنگ كردن و متناسب نمودن وقت خود از آن بهره مي گيرند.
ارتباط فرايندي است كه اشخاص از طريق انتقال علايم پيام به تبادل معيني مبادرت مي ورزند و همچنين ارتباط سازماني فرايندي است كه مديران را براي گرفتن اطلاعات و تبادل معني با افراد فراوان داخل سازمان و افراد در ارگان هاي مربوط به خارج از آن سيستم توانا مي سازد.

در يك فرايند ارتباط 7 بخش وجود دارد، شامل:

1- منبع ارتباط،
2- به رمز درآوردن پيام،
3- پيام،
4- كانال،
5- از رمز خارج كردن پيام،
6- گيرنده پيام،
7- باخورد نمودن نتيجه.

پيام عبارت است از: شكل عيني شده مفهوم ذهني فرستنده پيام. پيام ممكن است كلامي يا غيركلامي باشد، پيام كلامي به صورت نوشتار يا گفتار مي باشد و پيام غير كلامي علائم، اشارات و تصاويري هستند كه براي ايجاد ارتباط به كار مي روند مثل تصوير پرستاري كه انگشت خود را بر بيني نهاده و شما را دعوت به سكوت مي كند.

در بياني ديگر پيام ها به صورت سمعي، بصري، كتبي، سمعي- بصري، بصري- كتبي، سمعي- كتبي، تقسيم بندي شده اند كه فرستنده پيام موظف است براي فرستادن پيام خود از يكي از فعاليت هاي سخن گفتن، كاربرد وسيله مكانيكي براي ارسال پيام، عمل، تحرير و نوشتن يا تركيبي از اين فعاليت ها متناسب با پيامي كه مي خواهد بفرستد استفاده كند و گيرنده پيام نيز موظف است جهت دريافت گوش دادن، مشاهده، خواندن يا تركيبي از اين فعاليت ها متناسب با پيام فرستاده شده استفاده كند.

در تقسيم بندي ديگر راه هاي شناخته شده در ايجاد ارتباط ارتباطات گفتاري، نوشتاري و غير گفتاري هستند. عيب ارتباطات گفتاري در سازمان اين است كه پيام از چندين نفر عبور مي كند. هر قدر تعداد افرادي كه پيام از آنها عبور مي كند بيشتر باشد احتمال تحريف پيام بيشتر است. هر فرد پيامي را كه دريافت مي كند از ديد خود تفسير مي كند و پس از آن كه پيام به نفر آخر رسيد محتواي آن كاملاً تحريف شده است. پيام نوشتاري بر پيام گفتاري ارجح است، زيرا هر گاه كسي بخواهد مطلبي را بنويسد دقت بيشتري به عمل مي آورد و پيام دهنده مجبور است ژرف تر بينديشد. بنابر اين پيام هاي نوشتاري پشتوانه منطقي قوي تري دارند و رساتر و روشن تر مي باشند. عيب  پيام نوشتاري هم در وقت گير بودن آن است و عيب ديگر آن بازخورد ننمودن نتيجه و اينكه نمي توان تضمين كرد كه آيا پيام نوشتاري به دست فرد مورد نظر رسيده و اين كه وي چگونه آن را تفسير كرده است ولي در ارتباطات گفتاري مي توان از گيرنده پيام خواست آنچه را دريافت كرده بازگو كند. ارتباطات غيرگفتاري دربرگيرنده حركت اعضا و اندام است و شامل آهنگ صدا، اشاره هاي چشم و ابرو و ساير اندام بدن است، اين رشته علمي هنوز دوران كودكي خود را مي گذراند و نمي توان زياد روي آن حساب كرد.

1 2 3 4راهنماراهنما

در صورت بروز هر گونه مشكلي مي‌توانيد با شماره تلفن ذكر شده در تماس با ما و يا آدرس پست‌الكترونيكي info@jobiran.com تماس حاصل نمائيد.

كاربرگرامي
ميهمان
خوش‌آمديد
آمار‌منابع
فرصتهاي‌شغلي‌جرايد
0
فرصتهاي‌شغلي‌كارفرمايان
0

جهت تغيير زبان از كليد F12 استفاده نماييد.

زبان ‏صفحه ‏كليد:فارسي

 

 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.