تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


مديريت زمان جلوتر از زمان حركت كنيد. عنوان

ناهيد مهريزي

نويسنده
تاريخ

روشهاي مديريت زمان و تاثير آنها بر افزايش كارايي و پيشرفت سريع و مستمر در محل كار

خلاصه

روزنامه همشهري

مرجع

      
1 2 3 4

جلوتر از زمان حركت كنيد

آيا تا به حال احساس نكرده ايد مانند خرگوش سفيد در داستان آليس در سرزمين عجايب هستيد؟ ... هميشه در عجله ايد اما هرگز به آنچه كه مي خواهيد نمي رسيد. آيا شما هم ساعات طولاني كار مي كنيد ولي هميشه اين حس را داريد كه اهدافتان در حال گريز هستند؟

وقتي حمايت  از كاركنان كاهش مي يابد فشار كار هجوم مي آورد و آنها مجبور مي شوند سخت تر، طولاني تر و سريع تر كار كنند. مديريت زمان و رويه واگذاري بخشي از وظايف كاري به همكاران، ديگر يك موضوع تجملي نيست. اين مهارت هاي اساسي ابقاء شده اند. افزايش معلومات و تجربيات و استفاده از روش هاي مديريت زمان باعث افزايش كارآيي و پيشرفت سريع و مستمر در محل كار مي شود.

تعيين اهداف

قبل از اين كه بخواهيد جزييات مديريت زمان را مشخص نماييد، مي بايست به يك چشم انداز گسترده نگاه كنيد. پايه و اساس كار داشتن يك شناخت صحيح از اهداف و اولويت هاست. سپس به جاي آشفتگي و تغيير مسيرهايي كه باعث مي گردد از موضوع  اصلي منحرف و در نتيجه نااميد شويد مي توانيد فعاليت هاي روزانه را براي پيش برد اهداف تنظيم كنيد.

وقتي اهداف را مشخص مي كنيد ويژگي هاي زير را در نظر داشته باشيد، اهداف بايد مشخص، قابل اندازه گيري، دستيابي و زمان بندي باشند. اهدافي را مد نظر قرار دهيد كه شما را در حد اعلاي انگيزه دهي قرار مي دهد و امكان بروز قابليت هايتان را فراهم مي سازد. ضروري است كه از ابتدا با حس دستيابي به موفقيت شروع به فعاليت كنيد و اين امر تنها با تعيين اهداف در حيطه منابع، بودجه، چارچوب زماني و محدوديت هاي سازماني امكان پذير است.

هنگامي كه اهداف كاري را مشخص كرديد آنها را در مقوله هاي ذيل سازماندهي كنيد:

1- اهداف بلند مدت- شش ماه تا يك سال
2- اهداف ميان مدت- يك تا شش ماه
3- اهداف كوتاه مدت- روزانه، هفتگي، ماهانه

سه هدف اصلي را در هر مقوله به ترتيب اهميت بنويسيد، برگه اهداف را در دسترس بگذاريد و در آغاز و پايان هر روز كاري به آن مراجعه كنيد.

آيا وظايفي كه به آنها معطوف شده ايد در راستاي اهداف توضيح داده شده است؟ آيا كمك مي كنند كه به اولويت هايتان برسيد و آنها را كامل كنيد؟ هميشه كارهاي اداري اضافي و غيرقابل پيش بيني كه به طور خودكار سر مي رسند وجود دارند. اما قسمت عمده روز كاري- در حدود ?? درصد- بايد به فعاليت هايي كه مربوط به اهداف است، اختصاص پيدا كند.

اگر مي بينيد بخش عمده اي از وقت تان صرف كارهايي مي شود كه در رسيدن به اولويت ها كمك نمي كند يك ارزيابي مجدد و جدي ضروري است. به عقب برگرديد و عواملي را كه باعث اتلاف وقت مي شود شناسايي كنيد. راه هايي را جستجو نماييد كه اين مزاحمت ها را از بين مي برد و تلاش نماييد تا كارها را به صورت مناسب بين نيروهاي كاري تقسيم كنيد.

تحليل عوامل اتلاف وقت

اغلب اوقات اتلاف كننده هاي وقت روز ما را به هم مي ريزند و مانع از اين مي شوند كه ما روي اهدافمان تمركز كنيم. در حالي كه با نااميدي احساس مي نماييد در زمان گير افتاده ايد با يك يا چند تغيير ساده مي توانيد عوامل اتلاف وقت را از بين ببريد. براي مدتي درنگ نموده و آنچه را كه مهم ترين استفاده از وقت تان به حساب مي آيد،  بررسي كنيد. سپس عامل ويژه اي را كه ممكن است در اين استفاده ترجيحي از وقت دخالت كند، مشخص سازيد.

1 2 3 4راهنماراهنما

در صورت بروز هر گونه مشكلي مي‌توانيد با شماره تلفن ذكر شده در تماس با ما و يا آدرس پست‌الكترونيكي info@jobiran.com تماس حاصل نمائيد.

كاربرگرامي
ميهمان
خوش‌آمديد
آمار‌منابع
فرصتهاي‌شغلي‌جرايد
0
فرصتهاي‌شغلي‌كارفرمايان
0

جهت تغيير زبان از كليد F12 استفاده نماييد.

زبان ‏صفحه ‏كليد:فارسي

 

 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.