تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


رفتار با افراد دشوار عنوان

برايان سالتر- نااومي دانگفورد- وود- ترجمه دانا اميري

نويسنده
1380/01/01 تاريخ

خلاصه

انتشارات كيفيت و مديريت

مرجع

      
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...

افراد دشوار همان‌گونه در برابر گفته‌هاي شما عكس‌العمل‌ نشان مي‌دهند كه شما در برابر حرفهاي آن‌ها. ولي اگر عكس‌العمل شما با انتظار آنها تفاوت داشته باشد، ممكن است اين چرخه شكسته شود و او نيز واكنشي متفاوت با ساير اوقات نشان دهد. اغلب اوقات اين روش موثر افتاده و آتش يك وضعيت نامطلوب را خاموش مي‌كند و ارتباط ميان شما را بهبود مي‌بخشد.

اگر كاري كنيم كه ديگران احساس كوچكي و خواري كنند، افراد متزلزل براي جبران اين امر نزد خود چنين تصور مي‌كنند كه از ديگران بهترند.

قبلاً در مورد روشي كه بايد در مورد افراد دشوار داشته باشيد صحبت كرديم. آيا به طور معمول به كسي كه آزارتان مي‌دهد، پاسخ تند و دندان شكن مي‌دهيد؟ اگر چه چنين عكس‌العملي طبيعي است،‌ ولي احتمال آن كه وضعيت را بهتر كند وجود ندارد، به جز آن كه ممكن است در كوتاه‌مدت از اين كه احساس خود را آشكار ساخته‌ايد،‌ حالتان بهتر شود. ولي حاصل آن براي شما چه بوده است؟ افراد به شيوه‌هاي خاص رفتاري عادت كرده‌اند و طرف مقابل را به عكس‌العمل‌هايي وا مي‌دارند كه حتي ممكن است انگيزه قتل را نيز به وجود آورد. بنابراين، اگر طوري رفتار كنيد كه او از برگ برنده خود محروم شود، مي‌توانيد رفتار او را در جهت بهتري سوق دهيد. با خودداري از بروز واكنش طبيعي خود در اين شرايط، مي‌توانيد دامي را كه حريفتان تدارك ديده در هم شكنيد. اگر در برابر يك مدير زورگو تسليم نشده يا در برابر يك كارمند زيردست از خشم منفجر نشويد، آنها را از احساس رضايت شخصي محروم خواهيد ساخت و هنگامي كه افراد دشوار در مي‌يابند كه رفتارشان ثمري ندارد، غالباً در چارچوب منطقي‌تري قرار مي‌گيرند.

تصور كنيد يكي از مشتريان به خاطر اشتباهي كه از طرف شما نبوده بر سرتان فرياد مي‌كند. ( بسياري از افرادي كه به تلفن پاسخ مي‌دهند، با چنين برخوردهايي روبرو مي‌شوند.) در برابر چنين برخوردهايي مي‌توانيد واكنش‌هاي مختلفي داشته باشيد و به عنوان مثال:

- از خود و شركتتان دفاع كنيد.
- به جاي آن كه به احساسات خود بپردازيد، روي مشكل او تمركز كنيد

مي‌دانيد كه مشتري از وضعيت موجود ناراضي است نه از شما. ب همين دليل احتياج به دفاع كردن از خود نداريد. نخستين واكنش احتمالاً نه شما را راضي خواهد كرد و نه مشتري را. پس چرا چنين كاري مي‌كنيد؟ با اين كار فقط خود را در معرض حملات مدام مشتري خود قرار مي‌دهيد. اما اگر همان گونه كه در مورد دوم مطرح شد.، به جاي پرداختن به احساسات خود به مشكل او تمركز كنيد،‌ احتمال بيشتري وجود دارد كه مشتري در چارچوب منطقي‌تر فكري قرار گيرد و نظر بهتري نسبت به شما و شركتتان پيدا كند.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...راهنماراهنما

در صورت بروز هر گونه مشكلي مي‌توانيد با شماره تلفن ذكر شده در تماس با ما و يا آدرس پست‌الكترونيكي info@jobiran.com تماس حاصل نمائيد.

كاربرگرامي
ميهمان
خوش‌آمديد
آمار‌منابع
فرصتهاي‌شغلي‌جرايد
0
فرصتهاي‌شغلي‌كارفرمايان
0

جهت تغيير زبان از كليد F12 استفاده نماييد.

زبان ‏صفحه ‏كليد:فارسي

 

 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.